Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals
  4. Brain & Cognitive

Brain & Cognitive

(491 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules

    72 reviews
    Regular price €7.49
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Now Foods Magnesium Glycinate 100 mg - 180 Tablets Now Foods Magnesium Glycinate 100 mg - 180 Tablets Now Foods Magnesium Glycinate 100 mg - 180 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Magnesium Glycinate 100 mg - 180 Tablets

    37 reviews
    Regular price €22.39
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Lion's Mane Mushroom 500 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Lion's Mane Mushroom 500 mg - 60 Capsules

    23 reviews
    Regular price €5.29
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Formeds Bicaps Mag B6 - 60 Capsules

    Formeds

    Formeds Bicaps Mag B6 - 60 Capsules

    29 reviews
    Regular price €9.79
    Unit price€0.16 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules

    21 reviews
    Regular price €5.19
    Unit price€0.05 each
    View details
  • Vitaler's Omega-3 FORTE 1000 mg - 120 Capsules Vitaler's Omega-3 FORTE 1000 mg - 120 Capsules Vitaler's Omega-3 FORTE 1000 mg - 120 Capsules Vitaler's Omega-3 FORTE 1000 mg - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Omega-3 FORTE 1000 mg - 120 Capsules

    18 reviews
    Regular price €14.29
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Zinzino BalanceOil, Orange Lemon Mint - 300 ml Zinzino BalanceOil, Orange Lemon Mint - 300 ml Zinzino BalanceOil, Orange Lemon Mint - 300 ml Zinzino BalanceOil, Orange Lemon Mint - 300 ml

    Zinzino

    Zinzino BalanceOil, Orange Lemon Mint - 300 ml

    43 reviews
    Regular price €54.19
    Unit price€180.63 /L
    View details
  • Ostrovit Magnesium Citrate 400 mg + B6 - 90 Tablets Ostrovit Magnesium Citrate 400 mg + B6 - 90 Tablets Ostrovit Magnesium Citrate 400 mg + B6 - 90 Tablets
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Magnesium Citrate 400 mg + B6 - 90 Tablets

    17 reviews
    Sale price €4.04 Regular price €4.49
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Wish Magnesium Citrate, powder - 1000 g Wish Magnesium Citrate, powder - 1000 g

    Wish Pharmaceutical

    Wish Magnesium Citrate, powder - 1000 g

    37 reviews
    Regular price €21.09
    Unit price€21.09 /kg
    View details
  • Zinzino BalanceOil, Lemon - 300 ml Zinzino BalanceOil, Lemon - 300 ml Zinzino BalanceOil, Lemon - 300 ml

    Zinzino

    Zinzino BalanceOil, Lemon - 300 ml

    32 reviews
    Regular price €53.99
    Unit price€179.97 /L
    View details
  • Now Foods Magnesium Bisglycinate Powder - 227 g

    Now Foods

    Now Foods Magnesium Bisglycinate Powder - 227 g

    21 reviews
    Regular price €16.79
    Unit price€73.96 /kg
    View details
  • Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Uridine 300 mg - 60 Capsules

    28 reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€0.17 each
    View details
  • Ostrovit L-Theanine - 90 Veg Capsules Ostrovit L-Theanine - 90 Veg Capsules
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit L-Theanine - 90 Veg Capsules

    12 reviews
    Sale price €5.93 Regular price €6.59
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Biowen Omega 3 Forte - 90 Capsules Biowen Omega 3 Forte - 90 Capsules

    Biowen

    Biowen Omega 3 Forte - 90 Capsules

    17 reviews
    Regular price €19.79
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Now Foods Ultra Omega-3, 500 EPA / 250 DHA - 180 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Ultra Omega-3, 500 EPA / 250 DHA - 180 Softgels

    16 reviews
    Regular price €39.99
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Reflex Nutrition Magnesium Bisglycinate, 375 mg - 90 Capsules

    Reflex Nutrition

    Reflex Nutrition Magnesium Bisglycinate, 375 mg - 90 Capsules

    7 reviews
    Regular price €8.99
    Unit price€0.10 each
    View details
  • Aliness Magnesium Citrate 125 mg with B6 - 100 Capsules Aliness Magnesium Citrate 125 mg with B6 - 100 Capsules Aliness Magnesium Citrate 125 mg with B6 - 100 Capsules

    Aliness

    Aliness Magnesium Citrate 125 mg with B6 - 100 Capsules

    10 reviews
    Regular price €10.59
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Swanson GABA 500 mg - 100 Capsules Swanson GABA 500 mg - 100 Capsules Swanson GABA 500 mg - 100 Capsules Swanson GABA 500 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson GABA 500 mg - 100 Capsules

    12 reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Now Foods Magnesium Malate 1000 mg - 180 Tablets Now Foods Magnesium Malate 1000 mg - 180 Tablets Now Foods Magnesium Malate 1000 mg - 180 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Magnesium Malate 1000 mg - 180 Tablets

    11 reviews
    Regular price €20.29
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Nordic Naturals Ultimate Omega, Lemon 1280 mg - 180 Softgels
    Sold out

    Nordic Naturals

    Nordic Naturals Ultimate Omega, Lemon 1280 mg - 180 Softgels

    13 reviews
    Regular price €72.19
    Unit price€0.40 each
    View details
  • Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml

    IODICA WORLD

    Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml

    14 reviews
    Regular price €16.49
    Unit price€164.90 /L
    View details
  • Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets
    Sold out
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets

    12 reviews
    Sale price €6.29 Regular price €6.99
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Rosita Extra Virgin Cod Liver Oil (EVCLO) - 150 ml Rosita Extra Virgin Cod Liver Oil (EVCLO) - 150 ml Rosita Extra Virgin Cod Liver Oil (EVCLO) - 150 ml

    Rosita

    Rosita Extra Virgin Cod Liver Oil (EVCLO) - 150 ml

    15 reviews
    Regular price €43.99
    Unit price€293.27 /L
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 21
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21
  • Next

Understanding and Enhancing Memory and Focus: A Comprehensive Guide

Impaired memory and focus are common challenges faced by individuals of all ages. While the risk of cognitive decline increases with age, factors such as unhealthy lifestyles and imbalanced diets can affect anyone. Fortunately, natural remedies and strategies exist to support overall brain health, enhance cognitive function, and address these common concerns.

Factors Influencing Memory and Attention

Several key factors can impact our cognitive abilities, including memory and focus:

  • Aging: The primary natural cause of memory decline, though its effects can be mitigated.
  • Stress: High stress levels, particularly in young people and children, can negatively impact the entire nervous system.
  • Nutritional Deficiencies: Lack of essential minerals and vitamins can impair cognitive function.
  • Sedentary Lifestyle: Insufficient physical activity, especially outdoors, can affect brain health.
  • Sleep Deprivation: Poor sleep quality or quantity significantly impacts memory consolidation and attention.
  • Diet: Poor eating habits can contribute to cognitive decline and reduced focus.
  • Multitasking and Information Overload: Constant hurrying and attempting to juggle multiple tasks can deteriorate memory and focus.

Natural Strategies to Improve Memory and Focus

Enhancing cognitive function involves a multi-faceted approach. Here are some effective strategies:

1. Nutritional Support

  • Essential Minerals: Magnesium, zinc, and selenium play crucial roles in brain health.
  • B Vitamins: B3, B6, and B12 are particularly important for cognitive function, especially for older adults.
  • Omega-3 Fatty Acids: DHA and EPA support brain structure and function.

Our Brain & Cognitive Health collection offers a range of supplements specifically formulated to support optimal brain function, including products rich in these essential nutrients.

2. Herbal Supplements and Natural Stimulants

  • Ginkgo Biloba: May improve blood circulation to the brain and enhance memory.
  • Guarana: A natural source of caffeine that can boost energy and focus, particularly beneficial for students.
  • Ginseng: May help improve cognitive function and reduce mental fatigue.
  • Lecithin: Supports brain health and may improve memory.

3. Lifestyle Modifications

  • Regular Exercise: Increases blood flow to the brain and promotes neuroplasticity.
  • Quality Sleep: Aim for 7-9 hours of sleep per night to support memory consolidation and attention.
  • Stress Management: Practice mindfulness, meditation, or yoga to reduce stress levels and improve focus.
  • Mental Stimulation: Engage in puzzles, learning new skills, or social interactions to keep your mind active.

Age-Specific Recommendations for Cognitive Enhancement

For Older Adults:

Focus on supplements that support overall brain health and may help slow cognitive decline:

  • B-complex vitamins (B3, B6, B12)
  • Zinc and selenium
  • Well-absorbed chelated magnesium
  • Omega-3 fatty acids

For Children and Adolescents:

Support learning and focus with natural energy boosters and memory enhancers:

  • Guarana (in appropriate doses)
  • Lecithin
  • Ginkgo biloba
  • Caffeine (in moderation and under guidance)

For safe and effective supplementation for children and adolescents, consider products from our Children's Health collection.

Implementing a Comprehensive Brain Health Strategy

To maximize cognitive function and support overall brain health:

  1. Assess Your Current Habits: Identify areas in your lifestyle that may be impacting your cognitive function.
  2. Consult a Healthcare Professional: Get personalized advice on supplements and lifestyle changes.
  3. Implement Gradual Changes: Start with small, sustainable modifications to your diet and routine.
  4. Choose Appropriate Supplements: Select high-quality memory and concentration capsules, pills, or syrups that suit your specific needs.
  5. Prioritize Physical Activity: Incorporate regular exercise, especially outdoor activities, into your routine.
  6. Optimize Your Sleep: Establish a consistent sleep schedule and create a sleep-friendly environment.
  7. Practice Mindfulness: Incorporate stress-reduction techniques into your daily life to support overall cognitive health.

Conclusion: A Holistic Approach to Cognitive Health

Enhancing memory and focus requires a comprehensive approach that addresses nutrition, lifestyle, and targeted supplementation. By carefully selecting appropriate cognitive enhancement strategies, you can improve your ability to work efficiently, learn quickly, and perform at your best in various activities requiring mental acuity.

Remember, the key to restoring your nervous system's efficiency and maximizing memory function lies in a combination of dietary improvements, an active lifestyle, and appropriate supplementation. With consistent effort and the right support, you can significantly enhance your cognitive abilities and maintain optimal brain health throughout your life.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart