Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Minerals
  4. Iodine

Iodine

(27 products)
  • Chromium
  • Calcium
  • Iodine
  • Iron
  • Magnesium
  • Potassium
  • Selenium
  • Silica
  • Zinc
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml

    IODICA WORLD

    Iodica Liquid Iodine Concentrate - 100 ml

    14 reviews
    Regular price €16.49
    Unit price€164.90 /L
    View details
  • Aliness Iodine (Potassium Iodide) 200 mcg - 200 Tablets Aliness Iodine (Potassium Iodide) 200 mcg - 200 Tablets Aliness Iodine (Potassium Iodide) 200 mcg - 200 Tablets

    Aliness

    Aliness Iodine (Potassium Iodide) 200 mcg - 200 Tablets

    5 reviews
    Regular price €7.09
    Unit price€0.04 each
    View details
  • ChemWorld Lugol's Solution 5% - 100 ml

    Emspit

    ChemWorld Lugol's Solution 5% - 100 ml

    8 reviews
    Regular price €15.99
    Unit price€159.90 /L
    View details
  • Swanson Kelp Iodine Source 225 mcg - 250 Tablets Swanson Kelp Iodine Source 225 mcg - 250 Tablets Swanson Kelp Iodine Source 225 mcg - 250 Tablets Swanson Kelp Iodine Source 225 mcg - 250 Tablets

    Swanson

    Swanson Kelp Iodine Source 225 mcg - 250 Tablets

    8 reviews
    Regular price €7.79
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Skoczylas Silicon, Boron, Iodine (Horsetail, Bamboo, Algae) - 60 Capsules

    Purelab Marek Skoczylas

    Skoczylas Silicon, Boron, Iodine (Horsetail, Bamboo, Algae) - 60 Capsules

    5 reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€0.17 each
    View details
  • Dr. Jacob's Iodine, drops - 20 ml Dr. Jacob's Iodine, drops - 20 ml Dr. Jacob's Iodine, drops - 20 ml

    Dr. Jacob's

    Dr. Jacob's Iodine, drops - 20 ml

    4 reviews
    Regular price €8.29
    Unit price€4.15 /10ml
    View details
  • Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar North Atlantic Kelp - 250 Tablets

    9 reviews
    Regular price €16.29
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Optimox Iodoral 12,5 mg - 180 Tablets Optimox Iodoral 12,5 mg - 180 Tablets

    Optimox

    Optimox Iodoral 12,5 mg - 180 Tablets

    6 reviews
    Regular price €75.99
    Unit price€0.42 each
    View details
  • Optimox Iodoral 12,5 mg - 90 Tablets Optimox Iodoral 12,5 mg - 90 Tablets

    Optimox

    Optimox Iodoral 12,5 mg - 90 Tablets

    6 reviews
    Regular price €42.99
    Unit price€0.48 each
    View details
  • Now Foods Kelp 325 mcg - 250 Veg Capsules Now Foods Kelp 325 mcg - 250 Veg Capsules Now Foods Kelp 325 mcg - 250 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Kelp 325 mcg - 250 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €13.89
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Iodine 200 mcg - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €5.99
    Unit price€0.05 each
    View details
  • Dr. Jacob's Iodine + Selenium probio - 90 Capsules Dr. Jacob's Iodine + Selenium probio - 90 Capsules Dr. Jacob's Iodine + Selenium probio - 90 Capsules

    Dr. Jacob's

    Dr. Jacob's Iodine + Selenium probio - 90 Capsules

    No reviews
    Regular price €18.99
    Unit price€0.21 each
    View details
  • Ostrovit Kelp - 250 Tablets Ostrovit Kelp - 250 Tablets
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Kelp - 250 Tablets

    2 reviews
    Sale price €6.02 Regular price €6.69
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Now Foods Kelp 150 mcg - 200 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Kelp 150 mcg - 200 Tablets

    2 reviews
    Regular price €10.49
    Unit price€0.05 each
    View details
  • Medica Herbs Natural Kelp - 80 Capsules Medica Herbs Natural Kelp - 80 Capsules

    Medica Herbs

    Medica Herbs Natural Kelp - 80 Capsules

    5 reviews
    Regular price €3.29
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Kenay Iodine Bio Kelp PureSea - 60 Capsules

    Kenay

    Kenay Iodine Bio Kelp PureSea - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €7.69
    Unit price€0.13 each
    View details
  • MyVita Chlorella 250 mg - 1000 Tablets MyVita Chlorella 250 mg - 1000 Tablets MyVita Chlorella 250 mg - 1000 Tablets

    MyVita

    MyVita Chlorella 250 mg - 1000 Tablets

    2 reviews
    Regular price €14.99
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Life Extension Sea-Iodine 1000 mcg - 60 Veg Capsules

    Life Extension

    Life Extension Sea-Iodine 1000 mcg - 60 Veg Capsules

    2 reviews
    Regular price €7.79
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Aura Herbals Jodadrop – bioactive source of iodine, concentrate, drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Jodadrop – bioactive source of iodine, concentrate, drops - 30 ml

    No reviews
    Regular price €15.19
    Unit price€506.33 /L
    View details
  • ChemWorld Lugol's Solution 12% - 100 ml ChemWorld Lugol's Solution 12% - 100 ml

    Emspit

    ChemWorld Lugol's Solution 12% - 100 ml

    3 reviews
    Regular price €32.19
    Unit price€321.90 /L
    View details
  • Formeds Bicaps Kelp - 60 Capsules
    Sold out

    Formeds

    Formeds Bicaps Kelp - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €10.79
    Unit price€0.18 each
    View details
  • Medverita Iodine 200 mcg - 180 Capsules

    Medverita

    Medverita Iodine 200 mcg - 180 Capsules

    No reviews
    Regular price €5.49
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml
    10% off

    Aura Herbals

    Aura Herbals Iodadrop - a bioactive source of iodine, liquid - 250 ml

    1 review
    Sale price €8.99 Regular price €9.99
    Unit price€35.96 /L
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Iodine: A Vital Trace Element for Optimal Health

Iodine is an essential trace element that plays a crucial role in maintaining the body's basic functions. Despite its importance, the human body cannot produce iodine on its own, making external supplementation necessary. While obtaining iodine from food sources is ideal, it's not always feasible, leading to widespread iodine deficiency. This comprehensive guide explores the properties and effects of iodine on the body, its significance for thyroid health and brain development, and the benefits of proper supplementation.

Properties and Effects of Iodine on the Body

Iodine is a trace element required in small amounts for optimal health. Primarily found in salty waters, marine organisms like seafood and fish are excellent natural sources of iodine. The iodine content in plant-based foods can vary significantly depending on the soil in which they were grown, making it challenging to rely solely on vegetables and fruits for adequate iodine intake.

The importance of iodine in the body extends far beyond its well-known role in thyroid function:

  • Enables the production of thyroid hormones (thyroxine and triiodothyronine)
  • Regulates metabolic processes, including weight, body temperature, and energy levels
  • Facilitates enzyme reactions and intercellular communication
  • Protects against inflammatory processes
  • Neutralizes biological and chemical toxins
  • Supports the nervous system
  • Promotes proper development of the heart, kidneys, and muscles
  • Contributes to healthy hair, skin, and nail growth

The Iodine-Salt Connection and Deficiency Risks

Historically, iodine deficiency was a global health concern, leading to numerous organ dysfunction-related issues. The World Health Organization (WHO) successfully addressed this problem by recommending the iodization of table salt, a program still regarded as one of the most effective public health initiatives in history.

However, the current trend of reducing salt consumption, while beneficial for overall health, has raised concerns about potential iodine deficiency. In many countries, iodized salt remains the primary source of dietary iodine. A low iodine supply can result in various health problems, including:

  • Hypothyroidism
  • Visible goiter (enlargement of the thyroid gland)
  • Breathing difficulties
  • Lethargy and apathy
  • Swallowing problems
  • Uncontrolled weight gain

It's important to note that symptoms of iodine deficiency can manifest within weeks of onset, emphasizing the need for consistent, adequate intake.

Iodine Supplementation: Vital for Thyroid Health and Brain Development

Iodine supplementation is crucial not only for maintaining thyroid health but also for supporting brain development, especially in children and during pregnancy. The benefits of proper iodine intake extend far beyond basic thyroid function:

Preventing Iodine Deficiency Complications

Iodine deficiency remains a significant global health issue, potentially causing preventable brain damage in newborns and infants. Research has linked inadequate iodine intake to:

  • Intellectual retardation
  • Lower IQ levels
  • Stunted growth in children
  • Fetal brain damage and developmental issues in pregnant women

Supporting Brain Development

Ensuring adequate iodine intake is vital for pregnant women and children to avoid developmental risks. Proper iodine supplementation can help prevent:

  • Mood swings
  • Concentration problems
  • Learning difficulties

The Advantages of Liquid Iodine Supplements

While various iodine supplements are available, liquid iodine drops offer several benefits:

  • Rapid absorption in the oral cavity
  • Quick entry into the bloodstream
  • Efficient uptake by thyroid gland receptors
  • Better tolerance compared to tablets, especially for children
  • Effective coverage of daily iodine requirements

Conclusion: Embracing the Importance of Iodine

Iodine is a vital mineral essential for thyroid function and brain development. By ensuring adequate iodine intake through diet or supplementation, we can help prevent the adverse effects of deficiency and promote overall health and well-being. For those considering iodine supplementation, liquid iodine drops present an excellent option due to their ease of use and high absorption rate.

Explore our range of high-quality iodine supplements at Medpak to support your thyroid health and overall well-being. Remember to consult with a healthcare professional before starting any new supplementation regimen, especially if you have pre-existing thyroid conditions or are pregnant.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart