Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals
  4. Energy

Energy

(641 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Ashwagandha 9% 600 mg - 60 Capsules

    72 reviews
    Regular price €7.49
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Ashwagandha 450 mg - 100 Capsules

    21 reviews
    Regular price €5.19
    Unit price€0.05 each
    View details
  • Aliness Vitamin B Complex B-50 Methyl plus TMG - 100 Veg Capsules Aliness Vitamin B Complex B-50 Methyl plus TMG - 100 Veg Capsules Aliness Vitamin B Complex B-50 Methyl plus TMG - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin B Complex B-50 Methyl plus TMG - 100 Veg Capsules

    20 reviews
    Regular price €18.69
    Unit price€0.19 each
    View details
  • Swanson Cordyceps 600 mg - 120 Capsules Swanson Cordyceps 600 mg - 120 Capsules Swanson Cordyceps 600 mg - 120 Capsules Swanson Cordyceps 600 mg - 120 Capsules

    Swanson

    Swanson Cordyceps 600 mg - 120 Capsules

    27 reviews
    Regular price €9.69
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Aliness Vitamin C 1000 mg - 100 Veg Capsules Aliness Vitamin C 1000 mg - 100 Veg Capsules Aliness Vitamin C 1000 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin C 1000 mg - 100 Veg Capsules

    15 reviews
    Regular price €11.19
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Vitaler's Sport Micronized Creatine Monohydrate 5000 mg - 500 g Vitaler's Sport Micronized Creatine Monohydrate 5000 mg - 500 g Vitaler's Sport Micronized Creatine Monohydrate 5000 mg - 500 g

    Vitaler's

    Vitaler's Sport Micronized Creatine Monohydrate 5000 mg - 500 g

    20 reviews
    Regular price €11.94
    Unit price€23.88 /kg
    View details
  • Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 240 Capsules

    11 reviews
    Regular price €7.39
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2, MCT, drops - 50 ml

    16 reviews
    Regular price €14.79
    Unit price€29.58 /100ml
    View details
  • Aliness L-Theanine 200 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Theanine 200 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Theanine 200 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness L-Theanine 200 mg - 100 Veg Capsules

    4 reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€0.10 each
    View details
  • Formeds Bicaps B Complex - 120 Capsules

    Formeds

    Formeds Bicaps B Complex - 120 Capsules

    8 reviews
    Regular price €21.49
    Unit price€0.18 each
    View details
  • Doctor's Best High Absorption Magnesium 100 mg - 240 Tablets

    Doctor's Best

    Doctor's Best High Absorption Magnesium 100 mg - 240 Tablets

    17 reviews
    Regular price €27.79
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Aliness Magnesium Citrate 100 mg with Potassium 150 mg, B6 (P-5-P) - 100 Veg Capsules Aliness Magnesium Citrate 100 mg with Potassium 150 mg, B6 (P-5-P) - 100 Veg Capsules Aliness Magnesium Citrate 100 mg with Potassium 150 mg, B6 (P-5-P) - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Magnesium Citrate 100 mg with Potassium 150 mg, B6 (P-5-P) - 100 Veg Capsules

    7 reviews
    Regular price €11.49
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets
    Sold out
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Ashwagandha - 200 Tablets

    12 reviews
    Sale price €6.29 Regular price €6.99
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Gotu Kola 435 mg - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Gotu Kola 435 mg - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Gotu Kola 435 mg - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Gotu Kola 435 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Gotu Kola 435 mg - 60 Capsules

    9 reviews
    Regular price €4.29
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules Aliness Wild oregano oil STRONG 100% natural - 90 Capsules

    Aliness

    Aliness Wild Oregano Oil STRONG 100% Natural - 90 Capsules

    10 reviews
    Regular price €11.09
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Rhodiola Rosea Root 400 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Rhodiola Rosea Root 400 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Rhodiola Rosea Root 400 mg - 100 Capsules Swanson Full Spectrum Rhodiola Rosea Root 400 mg - 100 Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Rhodiola Rosea Root 400 mg - 100 Capsules

    6 reviews
    Regular price €10.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules

    Swanson

    Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules

    9 reviews
    Regular price €8.79
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Ostrovit Taurine Powder - 300 g
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Taurine Powder - 300 g

    6 reviews
    Sale price €5.93 Regular price €6.59
    Unit price€19.77 /kg
    View details
  • Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin D3 4000 IU - 120 Capsules

    6 reviews
    Regular price €4.59
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Levrone Gold Creatine - 300 g

    Kevin Levrone

    Levrone Gold Creatine - 300 g

    9 reviews
    Regular price €10.39
    Unit price€34.63 /kg
    View details
  • Hepatica Affron standardized extract - 90 Veg Capsules Hepatica Affron standardized extract - 90 Veg Capsules

    Hepatica

    Hepatica Affron standardized extract - 90 Veg Capsules

    7 reviews
    Regular price €18.69
    Unit price€0.21 each
    View details
  • Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules

    Swanson

    Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules

    5 reviews
    Regular price €8.19
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets

    Aliness

    Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets

    5 reviews
    Regular price €11.99
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 27
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 27
  • Next

How to Boost Energy Naturally: A Comprehensive Guide

Energy and vitality are essential for optimal physical and mental performance. They stem from a delicate balance of vitamins, minerals, and other nutrients that regulate our bodily systems. When we lack these crucial elements, fatigue, decreased immunity, and mood swings can follow. Learning how to boost energy naturally can help you enjoy life to the fullest and tackle each day with vigor.

The Foundations of Natural Energy

To boost energy naturally, focus on these key areas:

1. Nutrient-Rich Diet

  • Incorporate a variety of fruits, vegetables, whole grains, and lean proteins
  • Avoid energy-draining foods like sugary snacks, fast food, and overly sweetened drinks
  • Stay hydrated with water and herbal teas

2. Quality Sleep

Proper sleep is crucial for energy restoration:

  • Aim for 7-9 hours of quality sleep per night
  • Establish a consistent sleep schedule
  • Create a relaxing bedtime routine

3. Regular Exercise

Physical activity boosts energy levels by:

  • Improving cardiovascular health
  • Enhancing mood through endorphin release
  • Promoting better sleep quality

Natural Ways to Boost Energy

1. Optimize Nutrient Intake

While a balanced diet is ideal, supplements can help fill nutritional gaps:

  • Vitamin supplements, especially B-complex vitamins for energy metabolism
  • Minerals like iron, magnesium, and zinc
  • Coenzyme Q10 for cellular energy production

2. Herbal Energy Boosters

Certain herbs can naturally enhance vitality:

  • Ginseng for improved mental and physical performance
  • Rhodiola rosea for stress reduction and energy enhancement
  • Ashwagandha for balancing cortisol levels and combating fatigue

3. Mindfulness and Stress Management

Reduce energy-draining stress with:

  • Regular meditation or deep breathing exercises
  • Yoga for both physical and mental balance
  • Aromatherapy using energizing scents like lemon or peppermint

4. Optimize Your Work Environment

  • Ensure proper lighting to prevent eye strain and fatigue
  • Take regular breaks to avoid burnout
  • Practice good posture to maintain energy flow

Targeted Solutions for Low Energy

Different groups may need specific approaches to boost energy naturally:

1. For Older Adults

  • Focus on nutrient-dense foods to combat age-related nutrient deficiencies
  • Engage in regular, low-impact exercises like swimming or tai chi
  • Consider supplements like Vitamin D and B12, which are often lower in older adults

2. For Busy Professionals

  • Prioritize time management to reduce stress and conserve energy
  • Incorporate quick, high-intensity workouts into a busy schedule
  • Choose energy-boosting snacks like nuts or fruit for sustained energy throughout the day

3. For Those Under Chronic Stress

  • Explore adaptogenic herbs like ashwagandha to help the body cope with stress
  • Practice stress-reduction techniques like progressive muscle relaxation
  • Ensure adequate magnesium intake, as stress can deplete this important mineral

The Role of Metabolism in Energy Production

A well-functioning metabolism is crucial for sustained energy. To support metabolic health:

  • Eat regular, balanced meals to stabilize blood sugar
  • Include protein in every meal to support muscle mass and metabolic rate
  • Stay active throughout the day, even with small movements like stretching or short walks

Conclusion: A Holistic Approach to Boosting Energy

Boosting energy naturally requires a multifaceted approach that addresses nutrition, sleep, exercise, and stress management. By incorporating these strategies and listening to your body's needs, you can achieve sustained vitality and improved overall wellness.

Explore Medpak's range of energy-boosting supplements to complement your journey towards natural vitality. Remember, while supplements can be beneficial, they work best as part of a holistic lifestyle approach to health and energy.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart