Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Minerals
  4. Calcium

Calcium

(44 products)
  • Chromium
  • Calcium
  • Iodine
  • Iron
  • Magnesium
  • Potassium
  • Selenium
  • Silica
  • Zinc
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets

    11 reviews
    Sale price €5.84 Regular price €6.49
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets

    1 review
    Regular price €12.79
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules

    8 reviews
    Regular price €5.19
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Now Foods Calcium Citrate Pure Powder - 227 g

    Now Foods

    Now Foods Calcium Citrate Pure Powder - 227 g

    No reviews
    Regular price €13.29
    Unit price€58.55 /kg
    View details
  • Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules

    1 review
    Regular price €5.99
    Unit price€0.10 each
    View details
  • ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml

    ChildLife

    ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml

    3 reviews
    Regular price €24.99
    Unit price€52.83 /L
    View details
  • Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets

    2 reviews
    Regular price €10.99
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets

    4 reviews
    Regular price €45.99
    Unit price€0.38 each
    View details
  • Pharmovit D3-Vit 4000 Active - 120 Softgels
    10% off

    Pharmovit

    Pharmovit D3-Vit 4000 Active - 120 Softgels

    2 reviews
    Sale price €4.85 Regular price €5.39
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets

    Swanson

    Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets

    3 reviews
    Regular price €19.59
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels

    2 reviews
    Regular price €11.69
    Unit price€0.10 each
    View details
  • Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €23.39
    Unit price€0.39 each
    View details
  • Nutrend Flexit Drink Orange - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Orange - 400 g

    3 reviews
    Regular price €14.59
    Unit price€36.48 /kg
    View details
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Zinc - 250 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium Plus Zinc - 250 Tablets

    1 review
    Regular price €21.49
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium Plus Boron - 250 Tablets

    4 reviews
    Regular price €26.09
    Unit price€0.10 each
    View details
  • Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    2 reviews
    Regular price €14.59
    Unit price€36.48 /kg
    View details
  • Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €7.19
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Solgar Calcium Magnesium with Vitamin D3 - 150 Tablets

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium with Vitamin D3 - 150 Tablets

    1 review
    Regular price €17.49
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Protego Calcium Effervescent - 20 Tablets

    Salvum

    Protego Calcium Effervescent - 20 Tablets

    2 reviews
    Regular price €2.39
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Nutrend Flexit Drink Grapefruit - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Grapefruit - 400 g

    3 reviews
    Regular price €14.59
    Unit price€36.48 /kg
    View details
  • Life Extension Bone Restore with Vitamin K2 - 120 Capsules
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension Bone Restore with Vitamin K2 - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €26.89
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Nutrend Flexit Drink Strawberry - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Strawberry - 400 g

    No reviews
    Regular price €14.89
    Unit price€37.23 /kg
    View details
  • Nutrend Flexit Drink Peach - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Peach - 400 g

    2 reviews
    Regular price €14.69
    Unit price€36.73 /kg
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Understanding the Vital Role of Calcium in Your Body

Calcium is a fundamental mineral that constitutes 1.4% - 1.7% of your body weight, with 99% residing in your bones. This essential element goes beyond supporting bone health; it acts as a cofactor for numerous enzymes, supports the circulatory system, and ensures proper muscle function. While calcium is crucial for everyone, its importance is particularly emphasized during childhood and other key life stages.

How Calcium Functions in Your Body

Calcium plays a pivotal role in building and maintaining strong, healthy bones. Your body constantly needs to replenish its calcium stores, as a deficiency can trigger bone decalcification, leading to bone loss and increased susceptibility to fractures. Beyond bone health, calcium performs various vital functions:

  • Facilitates neurotransmission by conducting nerve impulses
  • Participates in blood clotting processes
  • Regulates cell regeneration and fertilization reactions
  • Controls muscle contractions and hormone release

Ensuring an adequate calcium supply is especially crucial during periods of increased demand, such as pregnancy, rapid growth phases, menopause, and for older adults experiencing age-related bone density loss.

Calcium vs. Lime: Understanding the Difference

It's important to distinguish between calcium and lime, as they're often confused. Calcium is the essential mineral that supports bone health and is found in dietary supplements. Lime, on the other hand, is a chemical used in agriculture and construction and is not suitable for human consumption. While limestone, a sedimentary rock containing calcium carbonate, is related to calcium, it's a distinct substance.

Total Calcium: A Key Health Indicator

Total calcium is a crucial diagnostic parameter measured in blood serum. This test helps evaluate overall calcium levels in the body and is commonly used to monitor bone, kidney, parathyroid, and digestive tract health. Regular calcium concentration measurements are increasingly becoming part of preventive health screenings to detect potential deficiencies early and allow for timely interventions.

The Critical Role of Calcium for Children's Health

Calcium is particularly vital for children, playing a crucial role in bone development and overall growth. The importance of calcium is most significant in the first three years of life when bones are rapidly growing and developing. Adequate calcium intake during childhood can help prevent conditions like rickets and reduce the risk of osteoporosis later in life.

Calcium-Rich Foods for a Balanced Diet

While dairy products are well-known sources of calcium, many other foods can help meet your calcium needs:

  • Fish: Sardines, salmon, and sprats
  • Nuts and seeds: Almonds, hazelnuts, and sesame seeds
  • Vegetables: Kale, broccoli, Brussels sprouts, and green beans
  • Calcium-fortified foods: Cereals, fruit juices, tofu, and plant-based milk alternatives

When choosing dairy products, opt for low-fat or fat-free options to avoid excessive saturated fat intake. Remember, a diverse diet rich in calcium-containing foods is key to maintaining optimal calcium levels and supporting overall health.

Conclusion: Embracing Calcium for Lifelong Health

Understanding the importance of calcium and ensuring adequate intake is crucial for maintaining strong bones, proper muscle function, and overall health throughout life. Whether through a balanced diet or supplements, prioritizing your calcium intake can significantly contribute to your long-term wellbeing. If you're concerned about your calcium levels or considering supplementation, consult with a healthcare professional to determine the best approach for your individual needs.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart