Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Sports
  3. Weight Gainers

Weight Gainers

(13 products)
  • Gainers
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • BioTech USA Hyper Mass, Chocolate Flavoured - 2270 g BioTech USA Hyper Mass, Chocolate Flavoured - 2270 g
    Sold out
    25% off

    BioTech USA

    BioTech USA Hyper Mass, Chocolate Flavoured - 2270 g

    No reviews
    Sale price €44.89 Regular price €59.90
    Unit price€19.78 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Triple Chocolate - 2720 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Triple Chocolate - 2720 g

    No reviews
    Regular price €28.79
    Unit price€10.58 /kg
    View details
  • Olimp Gain Bolic 6000, Vanilla - 1000 g

    Olimp

    Olimp Gain Bolic 6000, Vanilla - 1000 g

    No reviews
    Regular price €16.09
    Unit price€16.09 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Gainer, Triple Chocolate - 2270 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Gainer, Triple Chocolate - 2270 g

    No reviews
    Regular price €29.99
    Unit price€13.21 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Cream Cake - 2720 g

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Cream Cake - 2720 g

    No reviews
    Regular price €25.29
    Unit price€9.30 /kg
    View details
  • Olimp Gain Bolic 6000, Chocolate - 1000 g

    Olimp

    Olimp Gain Bolic 6000, Chocolate - 1000 g

    No reviews
    Regular price €15.99
    Unit price€15.99 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Gainer, Vanilla Ice Cream - 2270 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Gainer, Vanilla Ice Cream - 2270 g

    No reviews
    Regular price €27.39
    Unit price€12.07 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Gainer, Chocolate Fudge Brownie - 2270 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Gainer, Chocolate Fudge Brownie - 2270 g

    1 review
    Regular price €30.99
    Unit price€13.65 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 2720 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 2720 g

    No reviews
    Regular price €25.29
    Unit price€9.30 /kg
    View details
  • Olimp Gain Bolic 6000, Strawberry - 3500 g
    Sold out

    Olimp

    Olimp Gain Bolic 6000, Strawberry - 3500 g

    No reviews
    Regular price €51.09
    Unit price€14.60 /kg
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 5450 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 5450 g

    No reviews
    Regular price €42.19
    Unit price€7.74 /kg
    View details
  • Olimp Gain Bolic 6000, Strawberry - 1000 g

    Olimp

    Olimp Gain Bolic 6000, Strawberry - 1000 g

    No reviews
    Regular price €15.99
    Unit price€15.99 /kg
    View details
  • Olimp Gain Bolic 6000, Cookie - 1000 g
    Sold out

    Olimp

    Olimp Gain Bolic 6000, Cookie - 1000 g

    No reviews
    Regular price €13.49
    Unit price€13.49 /kg
    View details

Building muscle mass is a rigorous process that poses a significant challenge, even with strict dietary and training regimes. For this reason, many athletes opt for an additional boost to help overcome frustrating plateaus. Mass gainers are effective supplements that enhance performance, allowing for longer and more intense workouts.

What to Know About Mass and Strength Supplements?

When discussing muscle building, the term "protein" always comes into play. This essential nutrient is responsible for the proper development and growth of muscles. However, carbohydrates, often overlooked, are equally crucial in the right mix for mass and strength.

While taking supplements is not mandatory for muscle mass building, they can contribute to achieving splendid results. These products can help maximize physical performance, promoting quicker attainment of desired outcomes.

Mass gainers and strength supplements effectively help to:

  • Gain desired muscle mass
  • Prepare the body adequately before workouts
  • Regenerate the body after workouts
  • Benefit from an additional source of vitamins, amino acids, lipids, and sugars for emergencies

Choosing Mass Gainers for Slim Individuals

High-calorie gainers are designed for slim individuals, often referred to as "hardgainers" or ectomorphs, who struggle to gain weight even with high-calorie diets. They can tap into the potential of gainers to aid their process.

Typically, mass gainers for slim individuals consist of:

  • 70-85% carbohydrates
  • 10-30% proteins
  • 1-5% unsaturated fats

These supplements provide thousands of extra calories, fostering positive body mass growth. They improve insulin sensitivity, converting consumed carbs into needed energy for successful workouts and, consequently, developing visible and healthy muscle tissue.

Are Lactose-Free Mass Gainers Effective?

Whey protein is the most common type of protein found in various mass growth supplements. Unfortunately, many individuals cannot consume products containing lactose, present in whey protein derived from cow, sheep, or goat whey.

In such cases, individuals looking to increase their mass should explore products based on plant proteins (like pea, soy, rice, or pumpkin seeds) and other animal-derived proteins (like egg, beef, or fish). These serve as effective alternatives to whey protein, offering similar health benefits and lean body mass development.

However, if finding suitable lactose-free protein is an issue, supplements with added lactase, an enzyme that prevents potential digestive problems from lactose consumption, are an effective solution.

Mass Gainers for Beginners: What to Consider?

What mass gainers are recommended for beginners? Each one has unique properties and effectiveness, but considering a few key tips can guide you toward the right product.

  • Type of protein used in the supplement – having various proteins in one product provides greater anabolic value. However, some may not be suitable for individuals with allergies.
  • Quality of carbohydrates – avoid supplements with unhealthy glucose, opting for those based on maltodextrin or natural carbohydrates instead.
  • Proper carbohydrate to protein ratio – dictated by factors like body type, metabolism, and expected results.
  • Supportive substances – creatine, arginine, BCAA, alpha-lipoic acid, and others that stimulate carbohydrate and protein absorption, boosting energy and lean mass growth.

Gainers vs. BULKs: What's the Difference?

When choosing a mass gainer, it's beneficial to understand the differences between the two most popular supplement types: gainers and BULKs. Both aim to supplement daily diets with essential elements for proper muscle mass building, yet they have several distinctive features.

  • Gainers are high-calorie products with an approximate carb to protein ratio of 80/20. They are ideal for those seeking to increase their energy reserves or those battling fast metabolisms (e.g., ectomorphs).
  • BULKs have a rough carbohydrate to protein ratio of 50/50. Besides providing substantial energy doses, BULK supplements offer a solid base for muscle building and recovery. They're an interesting meal alternative for athletes with an already established muscle mass or individuals aiming for visible growth while minimizing fat tissue development (like endomorphs).
Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart