Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Norway (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals

Health Goals

(3594 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • BeKeto Keto Whey Isolate MCT Powder, Wild Raspberry - 300 g
    5% off

    BeKeto

    BeKeto Keto Whey Isolate MCT Powder, Wild Raspberry - 300 g

    No reviews
    Sale price €26.40 Regular price €27.79
    Unit price€88.00 /kg
    View details
  • Dr Enzmann Vitamin C MSE matrix 500 mg - 90 Tablets Dr Enzmann Vitamin C MSE matrix 500 mg - 90 Tablets Dr Enzmann Vitamin C MSE matrix 500 mg - 90 Tablets
    Sold out

    Mito Pharma

    Dr Enzmann Vitamin C MSE matrix 500 mg - 90 Tablets

    No reviews
    Regular price €30.19
    Unit price€0.34 each
    View details
  • Dr Enzmann MSE divalent manganese - 120 Tablets Dr Enzmann MSE divalent manganese - 120 Tablets Dr Enzmann MSE divalent manganese - 120 Tablets
    Sold out

    Mito Pharma

    Dr Enzmann MSE divalent manganese - 120 Tablets

    No reviews
    Regular price €35.49
    Unit price€0.30 each
    View details
  • Solgar Formula VM-2000 - 180 Tablets Solgar Formula VM-2000 - 180 Tablets Solgar Formula VM-2000 - 180 Tablets Solgar Formula VM-2000 - 180 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Formula VM-2000 - 180 Tablets

    1 review
    Regular price €49.99
    Unit price€0.28 each
    View details
  • Life Extension Menopause Relief - 30 Tablets Life Extension Menopause Relief - 30 Tablets
    5% off

    Life Extension

    Life Extension Menopause Relief - 30 Tablets

    No reviews
    Sale price €32.76 Regular price €34.49
    Unit price€1.09 each
    View details
  • Swanson AjiPure L-Arginine 500 mg - 60 Veggie Caps Swanson AjiPure L-Arginine 500 mg - 60 Veggie Caps Swanson AjiPure L-Arginine 500 mg - 60 Veggie Caps Swanson AjiPure L-Arginine 500 mg - 60 Veggie Caps

    Swanson

    Swanson AjiPure L-Arginine 500 mg - 60 Veggie Caps

    No reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Life Extension Glucosamine/Chondroitin - 90 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Glucosamine/Chondroitin - 90 Capsules

    No reviews
    Regular price €43.29
    Unit price€0.43 each
    View details
  • Universal Nutrition Animal Flex, Oragne - 348 g
    Sold out

    Universal Nutrition

    Universal Nutrition Animal Flex, Oragne - 348 g

    No reviews
    Regular price €42.99
    Unit price€126.81 /kg
    View details
  • Wellbear Reishi 400 mg - 60 Capsules Wellbear Reishi 400 mg - 60 Capsules Wellbear Reishi 400 mg - 60 Capsules

    Wellbear

    Wellbear Reishi 400 mg - 60 Capsules

    1 review
    Regular price €12.19
    Unit price€0.20 each
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 2720 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 2720 g

    No reviews
    Regular price €25.29
    Unit price€9.30 /kg
    View details
  • Wellbear Alpha GPC 300 mg - 60 Capsules Wellbear Alpha GPC 300 mg - 60 Capsules Wellbear Alpha GPC 300 mg - 60 Capsules Wellbear Alpha GPC 300 mg - 60 Capsules
    Sold out

    Wellbear

    Wellbear Alpha GPC 300 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €20.29
    Unit price€0.34 each
    View details
  • 42 Vital Low Calorie Plant-Based Diet Vanilla Flavor - 2 x 510 g + shaker

    42 Vital

    42 Vital Low Calorie Plant-Based Diet Vanilla Flavor - 2 x 510 g + shaker

    No reviews
    Regular price €24.79
    Unit price€24.30 /kg
    View details
  • MyVita Silver MSM 600 mg - 120 Veg Capsules MyVita Silver MSM 600 mg - 120 Veg Capsules MyVita Silver MSM 600 mg - 120 Veg Capsules

    MyVita

    MyVita Silver MSM 600 mg - 120 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €12.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Solgar Soya Lecithin Granules - 454 g Solgar Soya Lecithin Granules - 454 g Solgar Soya Lecithin Granules - 454 g
    Sold out

    Solgar

    Solgar Soya Lecithin Granules - 454 g

    No reviews
    Regular price €19.49
    Unit price€42.93 /kg
    View details
  • Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €12.99
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Plant Protein, Mocha - 375 g

    1 review
    Regular price €29.09
    Unit price€77.57 /kg
    View details
  • Life Extension HepatoPro - 60 Capsules

    Life Extension

    Life Extension HepatoPro - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €59.19
    Unit price€0.99 each
    View details
  • Life Extension Cortisol-Stress Balance - 30 Capsules Life Extension Cortisol-Stress Balance - 30 Capsules
    10% off

    Life Extension

    Life Extension Cortisol-Stress Balance - 30 Capsules

    1 review
    Sale price €40.79 Regular price €45.39
    Unit price€2.04 each
    View details
  • Activlab Gummies Immunity, Lemon - 60 Gummies
    15% off

    Activlab

    Activlab Gummies Immunity, Lemon - 60 Gummies

    1 review
    Sale price €7.79 Regular price €9.19
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Swanson Magnesium, Watermelon - 120 Gummies
    Sold out

    Swanson

    Swanson Magnesium, Watermelon - 120 Gummies

    1 review
    Regular price €27.49
    Unit price€0.23 each
    View details
  • Peak No Jokes, Pre- Workout Booster, Ice Candy - 600 g

    Peak

    Peak No Jokes, Pre- Workout Booster, Iced Blue - 600 g

    No reviews
    Regular price €41.69
    Unit price€69.48 /kg
    View details
  • Now Foods D-Mannose Pure Powder - 170 g Now Foods D-Mannose Pure Powder - 170 g Now Foods D-Mannose Pure Powder - 170 g

    Now Foods

    Now Foods D-Mannose Pure Powder - 170 g

    No reviews
    Regular price €43.19
    Unit price€254.06 /kg
    View details
  • Olimp Chela-Mag B6®, Magnesium + Vitamin B6, Orange - 20 Effervescent Tablets Olimp Chela-Mag B6®, Magnesium + Vitamin B6, Orange - 20 Effervescent Tablets Olimp Chela-Mag B6®, Magnesium + Vitamin B6, Orange - 20 Effervescent Tablets
    Sold out

    Olimp

    Olimp Chela-Mag B6®, Magnesium + Vitamin B6, Orange - 20 Effervescent Tablets

    1 review
    Regular price €5.39
    Unit price€0.27 each
    View details
  • Now Foods Cal-Mag Stress Formula (Calcium, Magnesium, Vit. B) - 100 Tablets Now Foods Cal-Mag Stress Formula (Calcium, Magnesium, Vit. B) - 100 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Cal-Mag Stress Formula (Calcium, Magnesium, Vit. B) - 100 Tablets

    No reviews
    Regular price €14.09
    Unit price€0.14 each
    View details
  • Previous
  • Page 145 / 150
  • 1
  • …
  • 143
  • 144
  • 145
  • 146
  • 147
  • …
  • 150
  • Next

Common Health Issues and Effective Prevention Strategies

Health issues, ranging from minor ailments to chronic conditions, can significantly impact our daily lives. Understanding these common health challenges and learning how to prevent them is crucial for maintaining optimal well-being. In this comprehensive guide, we'll explore the most frequent health issues affecting people today and provide practical strategies for prevention and management.

Most Common Health Issues Affecting People Today

Statistical research has identified several health issues that affect a large portion of the population. These include:

  • Common Cold and Flu: Viral infections affecting the respiratory system
  • Musculoskeletal Pain: Including back pain, neck pain, and joint discomfort
  • Sleep Disorders: Such as insomnia, sleep apnea, and restless leg syndrome
  • Digestive Issues: Including heartburn, gastroesophageal reflux disease (GERD), constipation, and irritable bowel syndrome (IBS)
  • Headaches and Migraines: Ranging from tension headaches to debilitating migraines
  • Allergies: Both seasonal and food-related
  • Mental Health Concerns: Including depression, anxiety, and stress-related disorders
  • Cardiovascular Issues: Such as high blood pressure and high cholesterol
  • Weight Management: Including obesity and related metabolic disorders
  • Skin Conditions: Such as acne, eczema, and psoriasis

Interestingly, studies have shown that women are more likely to report most health issues, with the exception of high blood pressure and high cholesterol, which are more commonly reported by men.

Effective Strategies for Illness Prevention

While it's impossible to completely avoid all illnesses, adopting a healthy lifestyle can significantly reduce your risk of developing many common health issues. Here are some key strategies for maintaining optimal health:

1. Balanced Nutrition

A well-balanced diet is crucial for maintaining strong immunity and overall health. Focus on:

  • Incorporating a variety of fruits and vegetables
  • Choosing whole grains over refined carbohydrates
  • Consuming lean proteins and healthy fats
  • Limiting processed foods and added sugars

For those struggling to meet their nutritional needs through diet alone, our Vitamins & Supplements collection offers a range of products to support optimal nutrition.

2. Regular Physical Activity

Exercise is essential for maintaining physical and mental health. Aim for:

  • At least 150 minutes of moderate-intensity aerobic activity per week
  • Strength training exercises at least twice a week
  • Incorporating flexibility and balance exercises

3. Adequate Sleep

Quality sleep is crucial for overall health and well-being. To improve sleep:

  • Stick to a consistent sleep schedule
  • Create a relaxing bedtime routine
  • Ensure your sleep environment is comfortable and conducive to rest

For those struggling with sleep issues, our Sleep Support collection offers natural solutions to promote better sleep quality.

4. Stress Management

Chronic stress can negatively impact both physical and mental health. Try these stress-reduction techniques:

  • Mindfulness meditation
  • Deep breathing exercises
  • Yoga or tai chi
  • Aromatherapy with calming essential oils

5. Regular Health Check-ups

Preventive care is key to catching potential health issues early. Make sure to:

  • Schedule regular check-ups with your healthcare provider
  • Stay up-to-date on recommended screenings and vaccinations
  • Monitor your blood pressure, cholesterol, and blood sugar levels

Supporting Overall Health with Supplements and Superfoods

While a balanced diet should be the foundation of good health, supplements and superfoods can provide additional support:

  • Multivitamins: To fill potential nutritional gaps
  • Omega-3 Fatty Acids: For heart and brain health
  • Probiotics: To support digestive and immune health
  • Superfoods: Such as berries, leafy greens, and nuts for their high nutrient density

The Importance of Detoxification

Regular detoxification can help rid the body of harmful toxins that may contribute to various health issues. Consider:

  • Increasing water intake to support natural detoxification processes
  • Consuming foods rich in antioxidants
  • Exploring gentle detox programs under professional guidance

Conclusion: A Holistic Approach to Health

By addressing common health issues through a combination of preventive strategies, balanced nutrition, regular exercise, and targeted supplementation when necessary, you can significantly improve your overall well-being. Remember that health is a journey, not a destination, and small, consistent steps can lead to significant improvements over time.

While these strategies can help prevent many common health issues, it's important to consult with healthcare professionals for personalized advice, especially when dealing with chronic conditions or specific health concerns. By taking a proactive approach to your health, you can enhance your quality of life and reduce the impact of common ailments on your daily activities.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Norway (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart